O mieście

Drukuj

Gród o ponad 1000-letniej historii, malowniczo położony na wzgórzach nad Wełtawą. W średniowieczu stolica jednego z najpotężniejszych państw Europy. Dziś europejska metropolia, stolica Republiki Czeskiej i jedno z najliczniej odwiedzanych przez turystów miast na naszym kontynencie. Główną atrakcją Pragi są zabytki ze wszystkich okresów historycznych, będące świadkami wspaniałej przeszłości, nie zniszczone przez żadną z dwóch wojen światowych. 

Obok siebie stoją rotundy romańskie pamiętające początki państwowości czeskiej, gotyckie kościoły, których wieże tworzą niezmienną panoramę miasta, przepiękne barokowe ogrody ozdobione tarasami z zapierającymi dech widokami, pełne przepychu renesansowe pałace, które zamieszkiwali najbogatsi ludzie swych czasów. W czasie swych spacerów po ulicach Matki miast można znaleźć  również unikatowe zabytki secesji, klasycyzmu, kubizmu, funkcjonalizmu lub modernizmu stworzone przez czołowych światowych architektów.

Co oglądać podczas zwiedzania stolicy Czech? Jest to właściwie najtrudniejsze pytanie, które stawiają sobie zwiedzający. Który z setek praskich obiektów zabytkowych pominąć? Można błądzić tydzień, miesiąc, lub całe życie i wciąż będziemy znajdować nowe przepiękne zakątki, widoki lub miejsca z niewątpliwym genius loci. Nikt nie pominie ogromnego kompleksu Praskiego Zamku, który jest największym zamkiem świata i odwieczną siedzibą władców czeskich. Nie można pominąć romantycznego spaceru po Moście Karola z jego wyjątkową galerią barokowych rzeźb, pilnowaną na obu końcach przez przepiękne gotyckie wieże. Bijące serce historycznego miasta znajdziemy na Rynku Staromiejskim z jego 600-letnim cudem techniki, zegarem, w cieniu baśniowego dwuwieżowego Kościoła Tyńskiego. Następnego zwiedzania Pragi nie trzeba wcale planować. W Pradze bardziej niż gdzie indziej prawdziwe staje się powiedzenie, że droga może być celem. Wystarczy tylko spacerować.

Praga jest nie tylko klejnotem historycznym. Jest to żyjące europejskie wielkie miasto, jego nieskończenie długi wykaz wspaniałych teatrów, muzeów, galerii i klubów uzupełnia koloryt stuwieżowego miasta. W połączeniu ze sławnym w świecie czeskim piwem i przysmakami gastronomicznymi, należy do najatrakcyjniejszych miast świata.

    


Copyright © 2022 - Opti-Net - Wszelkie prawa zastrzezone