Trasy wycieczek

Drukuj

Wycieczka nr 1: City tour

 

Hradczany wraz z dziedzińcami zamku praskiego i katedra św. Wita. Spacer Droga Królewską przez Rynek Malostrański z kościołem św. Mikołaja, pałac i ogrody Wallensteina lub kościół MB Zwycięskiej (praskie Dzieciątko Jezus), Most Karola, Rynek Starego Miasta z zegarem Orloj, Brama Prochowa, dom kultury Obecni Dum (najpiękniejsza budowla secesyjna), Plac Wacława, czas na zakupy na pl. Wacława.
Wycieczka nr 2: Hradczany – Zamek praski, Petřin

Olbrzymi kompleks zamkowy, dawna siedziba królów czeskich, na wzgórzu nad Wełtawą. Zamek królewski został założony w IX wieku, od 1918 roku jest siedzibą prezydenta Czech. Przez wieki był rozbudowywany, od niewielkiej warowni z drewnianymi umocnieniami i wałami ziemnymi, aż po kamienne fortyfikacje, z kościołami i bazylikami we wszystkich stylach architektonicznych. W samym centrum kompleksu zamkowego znajduje się katedra św. Wita i bazylika św. Jerzego. W katedrze obecnie przechowywane są czeskie klejnoty koronacyjne, a w jej podziemiach znajdują się grobowce czeskich królów. Jest uważana jest za symbol duchowy państwa. Nie można zapomnieć o spacerze Złotą Uliczką, przylegającą do murów Zamku Praskiego. Legenda głosi, że w średniowieczu zamieszkiwali ją alchemicy, wyrabiający złoto. Spacer lub wjazd kolejką na malownicze wzgórze Petřin z miniaturą wieży Eiffela i labiryntem lustrzanym.

 

Wycieczka nr 3: Stare Miasto

 

 

Trasa obejmująca Rynek Staromiejski z ratuszem i zabytkowym zegarem „Orloj”, kościołem Tyńskim, Brama Prochowa, dom kultury Obecni Dum (najpiękniejsza budowla secesyjna, uniwersytet Karola, starodawne uliczki prowadzące wzdłuż Klementarium, kościoła św. Salwatora i św. Franciszka z Asyżu na plac Krzyżowników ze Staromiejską Wieżą Mostową. Most Karola. Plac Wacława.
Wycieczka nr 4: Mała Strana

 

 

Wycieczkowa trasa spacerowa po jednej z najpiękniejszych dzielnic Pragi. Ulica Nerudy, uliczka Jánský vršek, plac Waldsteina, kościoły świętego Mikołaja i świętego Tomasza, świątynia MB Zwycięskiej z figurką praskie go Dzieciątka Jezus. W miesiącach letnich istnieje możliwość obejrzenia Ogrodów Waldsteina. Warto zobaczyć również Kampę, nie można także zrezygnować ze spaceru po moście Karola.Wycieczka nr 5: Praga żydowska

 

 

Żydowska dzielnica miasta o ponad 700-letnich dziejach, jej synagogi m. in. najstarsza w Europie Synagoga Staronowa oraz stary cmentarz żydowski. Warte zwiedzenia są także dochowane części starych synagog w dzielnicach Libeň i Smíchov. Nieodłączną częścią tej trasy wycieczkowej jest także nowy cmentarz żydowski na Vinohradach, gdzie pochowany został Franz Kafka.


Wycieczka nr 6: Praskie kościoły i klasztory

 

 

Dzieje najbardziej znanych praskich świątyń i klasztorów. Klasztor świętej Małgorzaty na Břevnovie, należący do najstarszych w Republice Czeskiej, następnie klasztor norbertanów na Strahovie z unikatową biblioteką klaszorną i galerią obrazów, klasztor świętego Jerzego na Praskim Zamku wraz z romańską bazyliką oraz XIII-wieczny klasztor świętej Agnieszki, gdzie mieszczą się zbiory grafiki począwszy od XIX wieku.Wycieczka nr 7: Vyšehrad

 

 

Jedna z najstarszych siedzib w Pradze, położna nad Wełtawą i uwieczniona w czeskich podaniach. W ubiegłym wieku wybudowano tutaj cmentarz, na którym pochowane są sławne osobistości czeskiego życia kulturalnego i politycznego, między innymi kompozytorzy Bedřich Smetana i Antonín Dvořák oraz światowej sławy pisarze Karel Čapek czy Božena Němcová.  Możliwe jest również zwiedzenie katakumb Vyšehradu.

Copyright © 2022 - Opti-Net - Wszelkie prawa zastrzezone