Informacje ogólne

Drukuj

Sudety - łańcuch górski położony na terytorium Polski, Czech i częściowo Niemiec. Ciągnie się od Bramy Morawskiej na południowym wschodzie po dolinę Łaby na północnym zachodzie. Długość ok. 300 km., szerokość do 70 km. W granicach Polski Sudety zajmują ok. 9,3 tys. km2. Najwyższym szczytem jest Śnieżka (1603 m n.p.m). Słyną z bardzo zróżnicowanej budowy geologicznej i wynikającej z tego różnorodności krajobrazów. Ich skały kryją pełną gamę bogactw naturalnych eksploatowanych tu od wieków.

Sudety zostały zasiedlone znacznie wcześniej niż inne obszary górskie w Europie, w związku z górnictwem oraz z powodu działań wojennych. Dziś turystów przyciągają tu malownicze krajobrazy oraz atrakcje przyrodnicze takie, jak unikalne formy skalne czy jaskinie. Poza tym liczne zabytki, w tym położone na niedostępnych wzgórzach zamczyska, a zimą oczywiście doskonale zagospodarowane trasy narciarskie.

Region, szczególnie w części zachodniej, cechuje się znacznym stopniem degradacji środowiska przyrodniczego, przede wszystkim lasów, na skutek emisji pyłów i gazów przemysłowych, w tym zanieczyszczeń docierających z obszarów przemysłowych Czech i Niemiec. Parki narodowe w Karkonoszach i Górach Stołowych, parki krajobrazowe oraz liczne rezerwaty przyrody stanowią o bogactwie przyrodniczym tych gór. Sudety dzielą się na makroregiony fizycznogeograficzne: Sudety Zachodnie, Sudety Środkowe, Sudety Wschodnie, Pogórze Sudeckie i Przedgórze Sudeckie.

 

SUDECKIE NAJ …

Błędne Skały - zespół bloków skalnych na wysokości 853 m n.p.m., tworzący malowniczy labirynt, położony w Sudetach Środkowych na obszarze Parku Narodowego Gór Stołowych.

Szczeliniec Wielki – najwyższy szczyt Gór Stołowych (919 m n. p. m.) i wspaniały punkt widokowy.

Jaskinia Niedźwiedzia – największa i najdłuższa jaskinia Sudetów, jedna z najpiękniejszych w Polsce, dzięki bogactwu firm naciekowych. Położona w pobliżu wsi Kletno na wysokości 800 m. Łączna długość korytarzy i komnat wynosi ok. 3 km, a część udostępniona do zwiedzania ok. 400 m.

Śnieżnik - jest najwyższym szczytem po polskiej stronie Sudetów Wschodnich (1425 m n. p. m.). Pod szczytem znajduje się schronisko turystyczne.

Torfowisko pod Zieleńcem – największy zespół torfowiskowy w polskich Sudetach o bardzo wysokiej wartości przyrodniczej. Leży w Górach Bystrzyckich na wysokości 750-770 m i zajmuje powierzchnię 208,6 ha. Pokład torfu ma od 3,5 do 8,5 m grubości.

Wielka Sowa – najwyższy szczyt Gór Sowich (1015 m n. p. m.) i znakomity punkt widokowy. Na szczycie znajduje się 25 m kamienna wieża widokowa z 1906 r., a jej zbocza są doskonałymi terenami narciarskimi.

Zamek Książ – trzeci co do wielkości zamek w Polsce, położony na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego, zwany Perłą Dolnego Śląska. Pochodzi z XIII wieku.

Śnieżka – najwyższy szczyt w Karkonoszach i jednocześnie w całych Sudetach (1603 m n. p. m.). Na szczycie znajduje się Obserwatorium Meteorologiczne, restauracja oraz kaplica św. Wawrzyńca.

Śnieżne Kotły – dwa kotły polodowcowe, położone w zachodniej części Karkonoszy, pomiędzy Wielkim Szyszakiem a Łabskim Szczytem. Na dnie Wielkiego Śnieżnego Kotła i na przedpolu Małego Śnieżnego Kotła, pomiędzy morenami, znajdują się trzy, okresowo wysychające jeziorka polodowcowe o nazwie Śnieżne Stawki. Stanowią rezerwat ścisły Karkonoskiego Parku Narodowego.

Szrenica – jeden z najwyższych szczytów w Sudetach (1362 m n. p. m.) położony w zachodnich Karkonoszach, na południe od Szklarskiej Poręby. Na szczycie znajduje się schronisko.

Wodospad Kamieńczyka – najwyższy wodospad w polskich Sudetach, położony na wysokości 846 m n. p. m. przy szlaku ze Szklarskiej Poręby na Szrenicę. Woda spada trzema kaskadami z wysokości 27 m.

Wodospad Szklarki – drugi pod względem wysokości po Wodospadzie Kamieńczyka wodospad w polskich Karkonoszach. Malowniczo położony na terenie Enklawy Karkonoskiego Parku Narodowego obejmującej przepiękny przełomowy odcinek potoku Szklarka. Ma wysokość 13,3 m.

Copyright © 2022 - Opti-Net - Wszelkie prawa zastrzezone